Как да намалим въглеродния отпечатък на сградите
Изследователи са разработили специално покритие за постройки, което намалява нуждата от климатизация
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Различните постройки са един от най-големите непреки източници на въглероден диоксид. Според изследване на организацията World Green Building Council енергията, която осигурява тяхното затопляне, охлаждане и осветяване, е отговорна за около 28% от глобалните емисии на CO2. Причината за това е, че постройките твърде често се захранват с енергия от въглища, петрол и газ - само в Европа около 75% от енергийните нужди се покриват от фосилни горива.
Новоразработена технология за производство на специална бяла боя обаче потенциално може да намали нуждата от климатизация на сградите и съответно по този начин да редуцира въглеродния им отпечатък, твърдят изследователи от университета "Пардю" в Индиана, САЩ, цитирани от BBC. Тя е способна да отразява 95.5% от слънчевата светлина и по този начин да намали температурата на сградата с 1.7 градуса по Целзий в сравнение с условията на околния въздух. Учените постигат това, като добавят към боята частици калциев карбонат.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Това е вярно. Постройките са големи потребители на енергия, която е свързана с голямо количество емисии на въглероден диоксид. Затова съществуват множество инициативи и https://snowrider3d.io технологии за постигане на по-устойчиво строителство, като използването на възобновяеми източници на енергия, енергийно ефективни материали и техники, както и проектиране на здания, които максимално използват светлината и естествената вентилация.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.