Ще "позеленее" ли Америка при Байдън
Климатичните политики ще заемат централно място при управлението на новия американски президент
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Ако има нещо, което драматично отличава новоизбрания американски президент Джо Байдън от практически всички негови предшественици, независимо републиканци или демократи, то това е отношението към глобалното затопляне и мерките, които трябва да бъдат взети за ограничаване на последствията от него. Неслучайно едно от първите послания, които той отправи в Twitter малко след обявяването на резултатите от изборите, гласеше: "Гласоподавателите ни дадоха мандат за действие по отношение на COVID-19, на икономиката, на климатичните промени и на системния расизъм."
Байдън идва на власт с най-амбициозната климатична политическа програма в американската история. Той обеща на своите избиратели икономическа революция, базирана на чиста енергия, и зелено възстановяване на икономиката след коронавирус пандемията на стойност 2 трилиона долара. Негов партньор в управлението ще е вицепрезидентът Камала Харис, която също има "зелен" уклон и в чиято биография като бивш главен прокурор на Калифорния фигурират няколко дела срещу големи петролни компании.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Ще им позеленеят джобовете на тия на снимката - ми така де - няма само Ал Гор и Обама да наблюдават повишението на морското ниво от имение на първа линия...
Що за Върховен съд е този, който обслужва идеите на определена партия...? И това в "най-мощната" демокрация в света. Пак че засега им се размина да ги управлява узурпатор
Пропуснато е, естествено, споменаването на голямата цел на изваждането от Тръмп на САЩ от Парижкото споразумение за климата. Резултатът бе да се развържат ръцете на американския петролен и газов бизнес. Когато ограниченията отпаднаха, на следващата година САЩ биха по добив на нефт Саудитска и станаха износител №1 в света. Пик преживя и шистовият добив на газ, на което се основаваше газовата политика на Вашингтон по отношение СП2 и ТП2 и предлагането на засегнатите страни да си пазаруват газ от Луизиана.
И когато се чу "зелената" предизборна платформа на стареца, демократите изгубиха Тексас, Аляска и всички останали нефтени щати.
На икномическата експанзия на Тръмп се слага кръст. На нейно място ще има реинкарнация на стандартната военна експанзия на Клинтън-Обама (Югославия, Либия, Афганистан, Сирия, Йемен, Ирак...)
Тони Блинкен вече загрява...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.