Голямата жега: Как да се ограничат щетите
Горещите вълни засягат най-уязвимите в градовете, а за борбата с тях е необходима умна държавна политика
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
"В сравнение с минали години, наистина в последните 3-4 не сме имали такива температури като сега. Последните години, в които имаше такива температури бяха 2015, 2012, 2007, 2000 г.", обясни миналата седмица за "Капитал" Мариана Попова, дежурен синоптик от НИМХ. В България горещата вълна трае от края на юни, като според Попова с малки прекъсвания се очертава средните горещини да останат "доста над нормата" до средата на август, а през втората половина да останат малко над нормата. Българското общество е особено уязвимо към горещините - поради лошия здравен статус на населението, големия брой жилища без климатик или с лоша изолация и застаряващото население. Въпреки това обаче страната ни няма ясна статистика за ефектите от горещините, нито национален план за справяне с тях.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Важно е да се отбележи, че според доклада на СЗО 8,4% от българите имат климатик през 2007 г., а не сега. Според НСИ през 2020 г. 44% от българските домакинства имат климатик вкъщи, като този дял дори е над 50% в градовете.
Наште баби и дядовци в такова време са се разхлаждали с мотиките на нивите ! Сегашните глезльовци изгарят по плажовете и мрънкат ...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.