Маню Моравенов: Подготвяме "Зелен индекс" за най-добрите компании в декарбонизацията
Председателят на БФБ и Green Finance & Energy Center пред "Капитал"
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Може ли да представите с две изречения тинк-танка Green Finance & Energy Centre, който беше основан по-рано тази година от БФБ и Българската енергийна борса?
Зеленият център, както го наричаме, е представителна организация на бизнеса и академията, която си поставя за цел да бъде фокусната точка за обсъждане и разработване на политиките в областта на устойчивите финанси и енергетиката, които ще подкрепят бизнеса и страната ни в прехода към зелена икономика. Мисията на центъра е да бъде също така и преносната среда за внедряване на добрите ESG практики от заинтересованите страни.Как БФБ може да стимулира въвеждане на ESG практики сред бизнеса?
Чрез водещата си роля в Зеления център и съответно чрез инструментариума на центъра. Част от този инструментариум ще бъде изготвянето на удобни и разбираеми за българския бизнес насоки за добри практики. Но също така и помощни инструменти за ESG отчетността. Най-добре представящите се компании ще бъдат отличавани и включвани в бъдещия "Зелен индекс". Посредством каналите за разпространение на информация на БФБ техните постижения ще достигат до български и международни инвеститори, което със сигурност ще рефлектира върху повишаване на доверието и възможностите за набиране на финансирания и капитали.Може ли да споделите имена на някои от по-известните участници в тинк-танка?
Всички участници в Зеления център са известни лица с доказана експертиза в своята област и/или академичните среди. Техните имена са публично достъпни на интернет страницата на центъра: https://gfecentre.org/Смятате ли, че европейската Зелена сделка и инициативата Fit to 55 са постижими и биха осигурили желания ефект?
Стопроцентово осигуряване на желания ефект в толкова сложни и глобални проекти е винаги трудно постижимо. Допълнително този преход няма аналог, т.е. няма исторически опит за всички възможни странични ефекти и предизвикателства. Аз обаче вярвам, че бъдещето на човечеството е пряко зависимо от успешния преход към начин на живот и водене на бизнес с нулево въздействие върху околната среда. Мисля, че вместо да се стремим локално да отговаряме на глобални въпроси е по-добре да съсредоточим усилия и да направим максималното според възможностите си за този преход.Какво според вас е ключовото решение като технология за декарбонизирането на икономиката?
Максимално автоматизиране на отчетността и оценката за въглероден отпечатък на всички нива. Както на ниво отделен човек на база начина му на живот (давам пример с успешните мобилни приложения за следене на здравния статус на хората), така и на ниво бизнес и общества. Това решение следва да е съпътстващо със стимули и награди за първенците.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.