Митове и факти: Става ли в България по-горещо?
За последните 30 години средната температура в страната се е повишила с 1.2 градуса, като Северна България се затопля по-бързо от Южна
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ако имате усещането, че "такава жега като през последните няколко години не е било", а "едно време имаше много повече сняг" и "този студ през месец май и жега през октомври не са съвсем в реда на нещата" - да, прави сте. И не е само усещане: за последните 30 години средногодишната температура в София се е повишила с 1.1°C, тази във Пловдив - с 0.8°C, а във Варна - с 0.9°C. Зимите бавно, но сигурно омекват, летата стават по-горещи - и то с доста високи темпове, а в северната част на страната температурите парадоксално се повишават по-бързо от южната.
Данните сподели климатологът Симеон Матев от Софийския университет "Св. Климент Охридски" на онлайн пресконференция в сряда. Матев е част от платформата за популяризация на климатичното знание "Климатека". Климатичните тенденции в България като цяло са "в крак" с европейските, но температурите на Стария континент се повишават значително по-бързо от глобалните, така че новините не са добри, стана ясно от презентацията.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
До коментар [#2] от "vcv531078293":
И кое е смешното?
Сиреч така страшното глобално затопляне натрупано за 40г което ни обясняват, че трябва да борим със ток 1500лв за мегават, забрана на мусаката и къпане мах 1 седмично се равнява на половината от температурния шок, който ще изпиташ ако от София се преместиш във Варна или Пловдив
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.