Метанът е двигател на глобалното затопляне, но и шанс в битката срещу него
Според учени ударното свиване на тези агресивни, но бързоразграждащи се емисии може значително да забави глобалното затопляне и да спечели време за дългосрочни решения


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
- Метанът e в десетки пъти по-мощен парников газ от CO2 и е отговорен за близо ⅓ от глобалното затопляне. Той обаче се разпада много бързо - само за 10 години.
- Ако човечеството ограничи наполовина метановите емисии, това може осезаемо и бързо да забави повишаването на температурите.
- Мерки могат да бъдат приложени много ефективно в сферата на изкопаемите горива и енергетиката, но също и в животновъдството и отпадъците
В стотиците доклади за състоянието на климата и глобалното затопляне главният злодей заслужено е въглеродният диоксид. Той обаче има и съучастник - друг естествен газ, чието наличие в атмосферата човешката дейност е увеличила твърде много и който е много по-мощен вредител, макар и с по-ограничено въздействие. Става дума за метана - газ, който според различни оценки има между 28 и 80 пъти по-мощен парников ефект от CO2. Той е като бустер за глобалните температури.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Видя се, че няма особена голяма връзка между рязкото увеличение на концентрацията на въгероден диоскди в атмосфеата и нарастването на глаболните приземни температури. Което не се обяснява задоволително от науката. При 420 части на милион в момента би трябвало глобалната приземна температура да е по-висока от реално измерваната. При това в последните 7 - 8 години, има известна пауза в нарастването на приземната температура, което също за момента не може да бъде обяснено задоволително от теорията за парниковия ефект. Твърди се в китайски проучвания, че океанът е буферът, който води до това стабилизиране на температурата и липсата на очакваното повишение. Но всичко е в сферата на хипотезите. И сега идваме до инетресното - след като въглеродния диоксид не влиза в рамките на парадигмата издигната от съвременнаата наука - повече въгрероде диоксид - по-високи температури, започва да се търси друг виновник, който трябва да плаши хората и индустрията. Речено-сторено: метанът. Тепърва ще четем за метана, за това колко страшно е положението и как метанът ще ни довърши. Разбира се, трябва да избием кравите, овцете, козите, да не летим, да не пътуваме и да се върнем в пещерите. В крайна сметка, повешинето на глобалната приземна температура, което е под 1 градус, независимо че се твърди обратното, е единствено от полза за човечеството, но пък това също е забранена тема за медиите, защото не влиза в парадигмата на климатичната катастрофа. Обичам да чета Капитал, защото откривам подобни статии, които са като артилерийска подготовка за следваща кръстоносна атака за "спасяване" на климата, но и отрова за съзнанието на хората, които не четата, не се интерусават и сляпо вярват във всичко написано.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.