Гутериш призова за данък "климат" върху свръхпечалбите в сектора на изкопаемите горива
Темата бе засегната от главния секретар на ООН по време на Общото събрание в Ню Йорк. Тя ще е сред най-горещите и на климатична среща GOP27 в Египет през ноември
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Неочакваните огромни печалби, реализирани от компаниите за изкопаеми горива заради резкия скок на цените им, да се обложат с данъци и средствата да отиват за покриване на щетите от климатичните екстремности. Този призив към държавните лидери отправи генералният секретар на ООН Антонио Гутериш пред общото събрание на организацията, което тази седмица се провежда в Ню Йорк, предаде BBC. Темата дали замърсителите трябва да плащат за въздействието на свързаните с изменението на климата събития - като например скорошните огромни наводнения в Пакистан, се очертава да бъде и една от най-горещите и спорни теми на предстоящата климатична среща GOP27 в египетския курорт Шарм ел Шейх през ноември.
Въпросът кой финансира тези загуби преследва международните преговори за изменението на климата вече повече от десетилетие. Бедните държави смятат, че богатите държави трябва да плащат заради историческите им въглеродни емисии, които са повишили температурите. Но по-богатите нации отхвърлят всякакви призиви за финансови компенсации.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Само това липсва като поредна злина за покачване цените на енергията, които и без това са на рекордно ниво. Докато светът не излезе от рецесия (за която спорят, тука има, тука няма) не бива да се атакува енергийния сектор с нови тарифи и данъци. Всички искаме да караме електрически коли, но цените им са още много високи. Не може също така да се прави трета крачка, преди да е направена втората. Тойота например изчисли, че ако Япония мине изцяло на електрически коли през 2035 г, няма да има дори един киловат резерва. Тук в Щатите пък аритметиката показва, че ако имаш Тесла и зареждаш редовно вкъщи, сметката ти за ток скача с около 35-40 долара на месец.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.