Кой ще плати за климатичните бедствия: горещият въпрос на срещата на върха за климата

Започващият в неделя форум COP27 в Египет ще сблъска богати и бедни за отговорността и финансирането на климатичните щети, докато над всички виси заплахата от бързо покачващите се температури

Конференцията тази година е в Шарм ел-Шейх в Египет и ще продължи от 6 ти до 12-ти ноември
Конференцията тази година е в Шарм ел-Шейх в Египет и ще продължи от 6 ти до 12-ти ноември
Конференцията тази година е в Шарм ел-Шейх в Египет и ще продължи от 6 ти до 12-ти ноември
Конференцията тази година е в Шарм ел-Шейх в Египет и ще продължи от 6 ти до 12-ти ноември
Темата накратко
  • Британският премиер Риши Сунак промени решението си и ще бъде на форума. Екоактивистката Грета Тунберг го бойкотира
  • Сред ключовите теми ще е и бъдещето на изкопаемите горива, след като големи държави направиха крачка назад с въглищата заради войната в Украйна
  • Задържането на ръста на температурите под 1.5 градуса става все по-малко вероятно, докато много държави не се движат по график с ограничаването на емисиите

Климатичното събитие на годината - COP27 или климатичната среща на върха на ООН, започва в неделя, а този пък домакин е египетският курорт Шарм ел-Шейх. Дванадесетдневният форум ще бъде по-напрегнат от всякога - той ще се проведе на фона на година, белязана от много климатични екстремности, все по-видима промяна на климата в определени части на света и война в Европа, която затруднява още и без това предизвикателния път към въглеродна неутралност и зелена трансформация. Ще се водят и тежки спорове по конфликтни и деликатни теми - като тази кой е отговорен и кой ще плати сметката за климатичните бедствия, които връхлитат най-бедните страни.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 1
    • + 3

    Наречените тук "климатечни бедствия" според Грета Тунберг, доскорошна първа екоактивистка, а сега убеден борец срещу капитализма, са плод на "капитализма като система, която експлоатира както хората, така и планетата, за да увеличи максимално краткосрочните печалби за малцина".

    Видимо със съзряването на човек нещата стават много видими. Е, не за всички...

    И още от словото й, преведено без претенции от огромното видео от представянето в Лондон на 30 окт. на книгата й "Книга за климата":

    "Връщане към "нормално състояние" няма как да има. Защото за нормална се смята системата, подарила ни не само климатичната криза, но и колониализма, империализма, потискането и геноцида над човечеството. Не можем повече да се доверяваме на този елит, затова няма да се срещам със Сунак. Нужно ни е унищожение на цялата капиталистическа система..."

    Когато човек започне да помъдрява, неминуемо започва да цитира ВВПутин...

    https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=ropBOwPvmLM&ab_channel=SouthbankCentre

    Тя е след 21 мин.

    Нередност?
  • 2
    zmuz avatar :-(
    zmuz
    • - 2
    • + 2

    "Кой ще плати за климатичните бедствия"? Поредното търсене на решения за несъществуващи проблеми. Климатичните "бедствия" ги е имало далеч преди появяването на хората на планетата и ще продължи да ги има далеч след като са си отишли. Ал Гор и компания съумяха някак си да натрапят концепцията, че въпросните "бедствия" са резултат на индустриалната дейност на развитите икономически държави, а не циклични природни процеси каквито всъщност са, и че някой - в случая развитите индустриални държави - трябвало да плащат компенсация на слабо развитите. Не само че е концепцията е напълно извратена, но и стимулира корупция и непотизъм в слабо развитите държави и още по-непоносими условия за населението там.

    Нередност?
Нов коментар