Епичната суша в Аржентина тласка икономическата криза в страната до нови крайности
Половината реколта от соя - най-важния износ на страната, както и на пшеница, царевица и др. са съсипани от екстремна суша. Годишната инфалция надхвърли 100%.


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Климатичните промени за мнозина са все още спорно и абстрактно явление, но в Аржентина се случва нещо, което изключително ярко илюстрира колко големи и всеобхватни щети може да нанесе глобалното затопляне дори на една голяма икономика. Рекордната суша в страната съсипва зърнените реколти, влошава още инфлацията и праща песото до нови дъна, подкопавайки управляващата партия преди президентските избори през октомври, които носят риск от драматична промяна в политическата посока на страната.
Международният валутен фонд намали прогнозите си за растеж на втората по големина икономика в Южна Америка във вторник, като частни анализатори предупреждават, че сушата ще причини дълбока рецесия. Милиони акри царевица, пшеница и соя - най-големият износ на Аржентина и ключов източник на работни места и приходи - ще бъдат съсипани тази година. Щетите са за около 19 милиарда долара според една от оценките, пише Bloomberg. Очакванията са износът на топ стоките на Аржентина - соя, пшеница, царевица, слънчоглед и ечемик - да спадне почти наполовина тази година.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Ще си внесат Украинско ...
Aржентина освен на-голям производител е страната където се използват най-много забранени пестициди! Така, че едното за другото.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.