Илюзия ли е, че трилион новозасети дървета могат да спасят климата
Много правителства и компании се впускат в такива кампании, защото звучи по-лесно да възстановиш, отколкото да опазиш. Но реалността е по-сложна, пише FT
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Правителствата са обещали да засадят поне 633 млн ха дървета, за да помогнат в битката с изменението на климата.
- Това се равнява на площ, по-голяма от тропическите гори на Амазонка.
- Амбициите са похвални, но дали са правдоподобни?
Да засадим трилион дървета: към този амбициозен манифест на милиардера и главен изпълнителен директор на Salesforce Марк Бениоф се солидаризираха над 100 държави през ноември 2021 на срещата на върха за климата COP26. И обещаха да похарчат 19 милиарда долара публични и частни пари за залесяване, което според изчисления трябва да абсорбира 200 гигатона въглерод - еквивалент на две трети от съществуващите емисии, причинени от човека. Движението за залесяване в последните години набра такава скорост, че сега има глобален недостиг на семена. Но дали това може да бъде решение наистина, пита бизнес изданието "Файненшънъл таймс" в своя разработка, посветена на темата.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Да, илюзия е.
Екосистеми, които са постигнали баланс и многообразие не могат да бъдат пресъздадени със засаждането на 100 бора+100чвора и да си изтрием ръцете. Природата не работи така.
откъде ви хрумна, че потреблението на месо трябва да се ограничи. Това е псевдо наука. Има книги, TEDxtalks и статии на учени, които спекулират точно за обратното, че растителните храни са вредни. Животните помагат CO2 да се върне обратно в почвата и освен това пасищата са неплодородни и в повечето случаи негодни за залесяване земи.
Само погледнете какви проблеми направи отглеждането на авокадо в Южна Америка - истински апокалипсис и убиване на природата, обезводняване на реки.
Освен това месоядната диета ( carnivore ) набира скорост и последователи.
Стандартен неолиберален зелен талибанлък. При това без връзка с главния.
Хората обичат да си играят на богове.
Проблемът е, че екологията, както и климатът, са толкова мултифакториални проблеми, че не ни стига интелектът за пълното им разбиране и съответно пускаме опростени модели, които да можем сами да разберем. От това следва, че и резултатите ни ще са скромни, когато се опитваме да "поправяме" последиците от предишни наши действия или бездействия.
В Чехия, в която живея от десетилетия, промишлената революция е започнала през XVIII век, но значителните за времето си технически почини, ощетяващи природата са подкарани от XIII век - проспекторска и миньорска дейност, оособено на благородни и цветни метали, нови водни площи за отглеждане на риба в промишлени количества, стъкларство, текстил....
В резултат още към XVII век естествените гори в страната са почти изсечени (днес има малки островчета естествени гори) и аристократичните и църковни поземлени собственици започват залесяване - но за дървен материал и да има къде да ловуват. Към началото на XIX век са изтребени мечките и вълците (след 2010 година вълците се завърнаха).
Резултатите са налице - масови измирания на горски масиви от вредители. Чак сега започнаха да изследват какви гори къде са расли преди 1600 година и да се опитват да засаждат подобни на мястото на отмиращите монокултури.
Като начало да се засадят :)
После - следващите 1трлн :)
Разбира се, че отначало ще има доста грешки, ама и Рим не е построен за три дни. Залесяването си е бизнес като всеки друг, и колкото повече се практикува, толкова повече работещи решения ще се откриват. Сещате ли се за какъв огромен обновяем ресурс става дума в статията? Ресурс, който не е обвързан с добив (внос/износ), само в определени държави.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.